http://bnt.bg/news/svyat/nato-za-ukrajna
февруари 27, 2014 - преди пет дни
Брой прочитания: 198
0 Коментара
<< Предишна статияСледваща статия >>
В Брюксел, след края на срещата на военните министри от Държавите членки на НАТО, Генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен изрази безпокойство от събитията в Крим и призова Русия да не предприема действия за ескалация на напрежението. Расмусен отново заяви и категоричната позиция на НАТО в подкрепа на демократичните промени в Украйна. След среща с американския секретар по отбраната българският военен министър Ангел Найденов подчерта високата оценка, която сме получили за двустранното партньорство в стратегически сфери.
В Специална декларация министрите на отбраната от държавите-членки потвърдиха ангажимента на НАТО за бъдеща подкрепа на реформите в Украйна при спазване на демократичните ценности и върховенството на закона.Те осъдиха остро допускането на толкова много човешки жертви и заявиха, че само по пътя на конструкивния политически диалог е възможно трайното прекратяване на насилието.
RassmussenАндерс Фог Расмусен, генерален серетар на НАТО: Днес в смесената комисия НАТО-Украйна заявихме отново, че само гражданите на Украйна могат да определят бъдещето на тяхната страна и НАТО се отнася с респект съм техния избор. Аз обаче съм много загрижен от последните събития в Крим. Сутрешните действия на въоръжените групи, завзели парламента, са опасни и безотговорни.
Расмусен призова Русия да не предприема действия които водят до ескалация на напрежението и настоя новото ръководство на украинската държава и всички партии да стоят настрана от провокативни действия и конфронтация и да се придържат към мирния политически диалог
Германският министър на отбраната Урсула фон ден Лайен също изрази безпокойство от събитията в Крим и настоя да се избегне разпадането на Украйна. Изпълняващият длъжността военен министър на Украйна Александър Оленик пък заяви, че по негова информация ситуацията в Крим се успокоява.
На тази среща бяха обсъдени и всички възможни варианти за действия на международните сили в Афганистан след 2014 година, включително и най-лошия нулев вариант, предвиждащ пълното им изтегляне без възможност за нова тренировъчна мисия.
По думите на Расмусен до такъв нежелателен сценарий ще се стигне ако президентът Хамид Карзай не подпише в срок споразумението в ерата на сигурността със САЩ, последвано от такова и с НАТО! Като много краен и нежелателен и за Бълария определи този вариант военният министър Ангел Наденов.
Naydenov_brusselsАнгел Нйденов, министър на отбраната:Какво би се случило ако се изтеглят международните сили при положение, че не е завършил процеса на структуриране на афганистанскта армия, дестабилизация на Афганистан. И увеличаване на бежанците от Афганистан.
По думите на Наденов, това е хипотеза, обсъждана вече в неговото министерство. Той обаче каза, че към този момент не се коментира необходимост от удължаване на защитното съоръжение по границата ни заради евентуална вълна от афганистански бежанци.
В Брюксел Ангел Найденов получи от американския секретар по отбраната Чък Хейгъл висока оценка за готовността на страната ни да обучавава либийски военнослужещи -мисия със срок 5-8 години и предложена от САЩ. Хейгъл и Найденов обсъдиха американската помощ за модернизацията на армията ни и за готовността на България да стартира процедура за нов тип многоцелеви изтребител
Репортаж на Ирина Цонева и оператора Илия Иванов
СПОДЕЛИ
Facebook5Twitter0Google+0LinkedIn0