http://bnt.bg/news/ekologiya-i-ustoychivo-razvitie/zhivota-t-v-reka-veleka-i-krajbrezhieto-j-sa-zaplasheni
март 01, 2014 - преди седем дни
Брой прочитания: 534
0 Коментара
<< Предишна статияСледваща статия >>
В пореден сигнал до Екоминистерството от Дирекцията на парк “Странджа” алармират, че животът в река Велека и крайбрежието й са заплашени. Причината е добив на пясък и чакъл от нея. Затова парковата администрация настоява да се спре незабавно превръщането на Велека в кариера за инертни материали и да бъдат ревизирани разрешителните издадени от Басейнова дирекция – Варна.
Случайни неща няма – търсенето на материали за строителство по крайбрежието е голямо. Повече от 10 години продължава изгребването на инертни материали от река Велека, коритото и поречието на реката са абсолютно обезобразени.
Самата пресевна инсталация е в близост до село Кости. Местните хора разказват, че пътищата са унищожени от камионите, които постоянно изнасят ценния строителен материал.
“Всичкият инертен материал – чакъл и пясък – е изнесен от коритото на река Велека, а колко е изнесено през периода от 10 години, никой не знае”, – разкри местен жител.
Тежката техника за изгребване на пясъка безвъзвратно е променила ланшафта на парковата територия, унищожила е земяна на частни имоти.
Както виждате правят потстъпи към коритото на реката, издълбават с багери по дълбочина 2,3 метра, получават се едни кратери, които не могат да бъдат запълнени. Виждате каква голяма денивелация има и от двете страни , има 4, 5 , а някъде и 6,7 метра потъване на коритото”, – обясни Петко Нанчев – и.д. директор на ПП “Странджа”.
Кой знае защо от Басейнова дирекиця Варна не са отчели, че според Закона за защитените територии, опазването на природата в парковете има предимство пред другите дейности. И не е почистване на коритото, а добив на полезни изкопаеми по открит способ, което е абсолютно забранено в защитени територии. Така се уврежда цялата екосистема – убежищата на рибите, редки растителни и животински видове.
“Аз ще изискам порверка от РИОСВ и проверка в Басейнова дирекция за издаване на разрешителното”, обеща министърът на околната среда и водите Искра Михайловa.
Всички погледи са вперени по морето, а какво става в сърцето на Странджа остава малко в страни – жалват се местните хора. А тази година и водата е малко, което е още по-опасно за реката – притеснени са от парковата дирекция.
Изпращат ни с надежда, че този път някой ще дойде на място и ще види унищожаването на тяхната Странджа.
Репортаж на Цв.Атанасова, Б.Стефанова и Д.Кънчев.
СПОДЕЛИ
Facebook1Twitter0Google+0LinkedIn0